w

Technologia informatyczna, sztuczna inteligencja I pasja – czyli włoska misja w Polsce

Alicja Walec

Z Panią Alicją Walec, dyrektor handlowy ds. PV w Elit S.A., rozmawiamy przede wszystkim w temacie marki Azzurro, włoskich inwerterów, które ze swoim zespołem wprowadza na polski rynek. Jednak Azurro to nie tylko falowniki, to cała technologia. Technologia przyszłości. O czym dokładnie mowa? Zapraszamy do lektury.

Oferta firmy Elit S.A. to ponad 20 włoskich marek.
W tym marka Azzurro.
Jak można tę markę scharakteryzować?

ZCS – Zucchetti Centro Sistemi powstało w 1985 roku. W 2000 roku firma Elit S.A. stała się częścią grupy Zucchetti S.A. Jednostką biznesową odpowiedzialną w tej grupie za energię odnawialną jest Green Innovation Division. Swoją siedzibę mamy w przepięknej Toskanii, o czym mogli przekonać się już przedstawiciele firm, których zaprosiliśmy do producenta na szkolenie z systemów hybrydowych. Energia odnawialna to jedna z pięciu dywizji ZCS, pozostałe to oprogramowanie, automatyka, opieka zdrowotna i robotyka. Przede wszystkim, co warto zaznaczyć, ZCS tworzą ludzie z pasją – po prostu skazani na sukces. Ja, jak i cały zespół Green Elit, jesteśmy dumni z tego, iż jesteśmy jego częścią i razem możemy tworzyć wspólną przyszłość.

 

ZCS Azzurro to falowniki, które łączą technologię informatyczną i sztuczną inteligencję.
Na czym dokładnie to polega, a przede wszystkim
jak przekłada się to na korzyści dla użytkowników?

Korzyść dla użytkowników jest ogromna, ponieważ dzięki sztucznej inteligencji możemy zarządzać energią w domu, a falownik hybrydowy pracuje „wyspowo” (niezależnie od sieci). Wielu z nas zachwyca się fotowoltaiką, nie patrząc na wzrost napięcia w sieci. Zapominamy o tak drobnych rzeczach jak sprzęt AGD/RTV/IT, który musimy wymieniać coraz częściej… Jednym z tego powodów jest właśnie podwyższone napięcie. Praca wyspowa, niezależnie od sieci, zapobiega szybszemu zużyciu się tego typu sprzętu, ponieważ w momencie skoku falownik hybrydowy w tempie 20 milisekund przełącza się na pracę wyspową. Dodatkowo Hybrydy Azzurro wraz z magazynami energii mogą stanowić UPS dla gospodarstwa domowego w razie nagłej awarii.

Technologia, którą tworzycie, to połączenie trzech filarów: falowników, magazynów energii i elektromobilności.
Jakie rozwiązania, innowacje są ich spoiwem?

Spoiwem tych rozwiązań jest moduł connext. Jest to rozwiązanie, które pozwala inteligentnie zarządzać i monitorować pracę całego systemu hybrydowego. Jego uniwersalność polega na bezproblemowym łączeniu się z wszystkimi urządzeniami ZCS, jak i z urządzeniami obcych marek. Przykładowo pozwala on na włączanie i wyłączanie innych urządzeń np. systemu ogrzewania, ustawienie poziomu i czasu ładowania samochodu elektrycznego etc. Możliwości jest naprawdę wiele.

 

 

Hasło ZCS to „Połączeni z przyszłością”.
Jak w takim razie ta przyszłość według Pani może wyglądać?

Przyszłość to innowacje, które prowadzą do niezależności energetycznej przez większą część roku. To rozwiązania, które pozwolą na brak wrażliwości instalacji fotowoltaicznej na problemy powstałe w nadmiernie obciążonej sieci energetycznej. To zestawy hybrydowe wraz z ładowarkami do samochodów elektrycznych zarządzane modułem connext. To, w przypadku dni „bez słońca”, możliwość zaprogramowania falownika hybrydowego tak, aby baterie ładowały się podczas trwania dogodnej (tańszej) taryfy. Przyszłość – to Azzurro!

 

Jakie są kolejne cele marki, a także ujmując szerzej,
Green Innovation Devision?

Kolejnym etapem jest dalszy rozwój – ciągła ewolucja falowników Azzurro oraz ich software’u. Mogę zdradzić, iż w przyszłym roku wprowadzimy falownik o mocy 250 kW, przystosowany idealnie do użytkowania na farmach fotowoltaicznych. Dla prosumenta także mamy świetną informację. ZCS Azzurro współpracuje z producentem optymalizatorów Tigo. Owocem tej współpracy już niedługo będzie możliwość monitoringu działania każdego z modułów fotowoltaicznych/optymalizatorów w aplikacji.

 

 

 

BIO ROZMÓWCY:

Alicja Walec dyrektor handlowy ds. PV w Elit S.A. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe z pionu finansowego oraz handlowego, które zdobyła na rynku elektroniki – Media Expert. Z kolei doświadczenie w branży fotowoltaicznej zdobyła w OZE Biomar, gdzie zarządzała sprzedażą hurtową i internetową.

Obecnie odpowiada za wprowadzenie i promocję na rynku polskim włoskich marek, tj. Azzurro oraz FuturaSun, z ramienia Elit S.A. Dodatkowo prowadzi własną firmę W! Consulting Alicja Walec gdzie popularyzuje wiedzę z zakresu zarządzania, sprzedaży, coachingu oraz psychologii w biznesie. Sentencja, którą się kieruje to:

„Sukces to przechodzenie od porażki do porażki z entuzjazmem, wyciągając wnioski i dziękując za lekcje. Człowiek sukcesu uczy się na swoich błędach i podnosi się zawsze o jeden raz więcej niż pozostali 😉