w

Jakość, prostota i bezpieczeństwo kompletowania systemu. Elementów składowych tak mało, że trudno się pomylić.

Bartosz Kica

BayWa r.e. na polskim rynku działa jako autoryzowany dystrybutor PV współpracujący z firmami instalatorskimi. W samym portfolio produktów tej marki, poza wszelkimi elementami potrzebnymi do zaprojektowania i wdrożenia fotowoltaiki, znaleźć można także autorski system montażowy novotegra. I to o nim, z Bartoszem Kicą, specjalistą techniczno-handlowym i szefem produktu novotegra, rozmawiamy w trakcie Portal OZE Partners Day.

Czy na samym początku mógłby nam Pan przybliżyć skąd
w ogóle wzięła się novotegra?

Konstrukcja Novotegra to autorski program firmy BayWa r.e. BayWa r.e. to firma, która w Niemczech w fotowoltaice działa już od 2006 roku i też od tego roku novotegra funkcjonuje jako system montażowy. Oczywiście przez lata system ten zmieniał swoją nazwę, czy też kształt. Przykładowo z początkowej nazwy Alutegra, przeszliśmy do nazwy novotegra. Wszystkie komponenty do tego systemu, produkowanego w Niemczech, pochodzą z krajów Unii Europejskiej. To nie są elementy sprowadzane np. z Chin. Autorami tej konstrukcji są dwaj pracownicy Baywy z Niemiec: Thomas Pvav i Martin Schäfer, i to oni tak naprawdę opracowali novotegrę od podstaw. Novotegra sprzedawana jest w Niemczech od 2016 roku, u nas od dobrych 5 lat, czyli podobnie od 2015/2016 roku. Od stycznia tego roku novotegra funkcjonuje jako osobna spółka, oczywiście pod Baywą. To BayWa r.e. jest głównym, właściwie jedynym dystrybutorem komponentów montażowych novotegry.

 

No właśnie, skoro jest to autorski system, to znaczy, że ma swoją specyfikację, coś, czym się wyróżnia. Czym dokładnie?

Wyróżnia nas na pewno jakość. Tak jak mówiłem, a co warto jeszcze raz podkreślić, wszystkie elementy konstrukcji są produkowane w Europie. Każdy z nich przechodzi ścisłą kontrolę jakości, każda dostawa, wybiórczo poszczególne elementy są kontrolowane. To bez wątpienia nasz spory atut. Po drugie – prostota i łatwość układania tego systemu montażowego. Było to zresztą priorytetem podczas jego projektowania, szczególnie na dachy płaskie, gdzie zaznaczę – nie ma elementów skręcanych, stopki bazowe przednie i tylne są wklikiwane. Niczego tak naprawdę się nie wkręca. Całość to dosłownie 5 elementów, stąd mowa o łatwości budowy takiej instalacji. Tak więc, podsumowując: jakość, prostota i bezpieczeństwo składania takiego systemu. Przez to, że tych elementów składowych jest tak mało, w zasadzie nie można się pomylić. Oprócz tego, wszystkie te elementy są prefabrykowane, czyli klient dostaje na budowę gotowe np. klemy, które są już skręcone, mostki z podklejką. Oczywiście znacząco skraca to czas montażu instalacji na dachu.

Poza autorską konstrukcją, macie w ofercie także autorski program, Solar-Planit.
Czym z kolei ten produkt się charakteryzuje?

Program Solar Planit funkcjonuje w połączeniu z novotegrą. Te dwa elementy są nieodzowne. Projekty wykonywane w Planicie, później konstruujemy na novotegrze. Tak jak mówię, te dwa elementy funkcjonują w parze. Muszą tak funkcjonować, ponieważ odpowiada to za jej poprawność, np. balastowanie, dzięki czemu konstrukcja na przykład nie odleci z dachu. Solar – Planit pozwala na szybkie, dosłownie w ciągu kilku minut, zaprojektowanie instalacji, czy to na dachu skośnym, czy na dachu płaskim. Klient dostaje od razu gotowy zestaw komponentów. Co więcej, na końcu jest również opcja eksportu Solar – Planita do naszej platformy zakupowej. W ten sposób kilkoma kliknięciami klient jest w stanie zrobić kompletny projekt, od wprowadzenia modułów na dach do zrobienia zakupów pod taką konkretną konstrukcję, przygotowaną i wyliczoną co do sztuki dla danego projektu.

 

 

Rozumiem, że poza umożliwieniem dostępu do tego programu swoim klientom, udzielacie im także innego rodzaju wsparcia. Zgadza się?

Tak jest. Tutaj po pierwsze klient może w każdej chwili do nas zadzwonić czy też napisać. Jesteśmy w stanie połączyć się z nim online, udostępnić ekran itd. Już na etapie projektowania, aby był on wykonany poprawnie, służymy pomocą. My, czyli kolega Rafał Polak i ja. Natomiast druga usługa, którą świadczymy chyba jako jedyni w Polsce, to asysta przy pierwszym montażu lub asysta przy trudnym montażu. Po uzgodnieniu terminu, oczywiście telefonicznie czy mailowo, lub właśnie poprzez platformę Solar – Planit, ponieważ po tym jak klient wykona tam swój projekt, udostępnia go nam. Następnie przyjeżdżamy na konkretną budowę i pracujemy z instalatorami również normalnie na dachu. Tak więc skręcamy wspólnie instalację, pokazujemy co i jak, aby nie popełnić żadnych błędów i poprawnie, bezpiecznie wykonać montaż. Dodatkowo, dzielimy się także różnymi sztuczkami, które sam montaż mogą znacznie przyspieszyć. Co warto podkreślić – usługa asysty przy montażu jest wpisana w standard obsługi klienta, dlatego jest całkowicie bezpłatna.

 

I ostatnie pytanie, choć bardzo istotne.
Gdzie i jak Was znaleźć?

Oczywiście można nas znaleźć przede wszystkim w Internecie: https://solar-distribution.baywa-re.pl/pl/, https://www.solar-planit.pl/solarplanit/ lub https://www.novotegra.com/pl/. Tam znajdziecie Państwo kontakt do nas i gorąco do tego kontaktu zachęcamy.
Nasza siedziba to Zabierzów pod Krakowem, ulica Krakowska 390. Zaznaczę, że poza tym, że mamy tam biuro i siedzibę, to dosłownie kilometr dalej w Modlniczce mamy również magazyn. Daje to Państwu możliwość zamówienia konstrukcji i osobistego odbioru. Dzięki temu mamy także do wszystkiego łatwy wgląd, gdyż wszystko jest, kolokwialnie rzecz ujmując, pod ręką.

 

 

 

BIO ROZMÓWCY:

Bartosz Kica specjalista techniczno-handlowy (szef produktu novotegra). W firmie BayWa r.e. Solar Systems pracuje od 2019 roku. To pracownik z solidnym doświadczeniem i wiedzą merytoryczną na temat systemu montażowego novotegra w firmie. Prowadzi szkolenia produktowe novotegra, a na co dzień służy również wsparciem w postaci porady technicznej oraz pomocy przy projekcie Solar-Planit.