Piotr Dejnarowicz
W rozmowie z Piotrem Dejnarowiczem zgłębiamy tajniki mikrofalowników.
Mikrofalowniki to rozwiązanie chętnie stosowane w innych krajach. W Polsce zdecydowanie rzadziej. Z czego to może wynikać?
Faktycznie są kraje, w których popularność mikroinwerterów jest dużo większa niż w Polsce, a nawet takie, gdzie częściej stosuje się mikrofalowniki niż falowniki stringowe. W Polsce mikrofalowniki pojawiły się stosunkowo późno i nie są dostarczane przez spółki należące do producentów. Dystrybucją zajmują się takie podmioty, jak chociażby WaySun Foundation, w której mam przyjemność propagować tę technologię. Brak ogromnych budżetów reklamowych wpływa na brak wiedzy inwestorów o istnieniu takich produktów. Natomiast utrudniony dostęp do dystrybucji przez dużych hurtowników powoduje brak świadomości po stronie instalatorów. Na szczęście to się zmienia.
Dlaczego warto rozważyć zastosowanie mikrofalowników? Co wyróżnia instalacje na nich oparte?
Mikrofalowniki to nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie wyróżniające się tym, że instalacje fotowoltaiczne oparte na mikrofalownikach osiągają większe uzyski energii elektrycznej, aniżeli instalacje fotowoltaiczne oparte na falownikach stringowych, czy też falownikach stringowych z optymizerami.
Mój ranking korzyści w przypadku mikrofalowników Hoymiles wygląda następująco:
1. Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej.
2. Większe uzyski energii.
3. Znikoma awaryjność.
4. Elastyczność w projektowaniu oraz łatwość rozbudowy.
5. Oszczędność miejsca w budynku, dzięki montażowi mikroinwerterów na zewnątrz
Na co instalatorzy powinni zwrócić szczególną uwagę, gdy instalacja ma być oparta właśnie na mikroinwerterach?
Obecnie monitorujemy wszystkie mikrofalowniki zainstalowane w Polsce, w tym również ponad 9.000 mikrofalowników Hoymiles, zamontowanych przez naszych Partnerów.
Najczęstszym błędem montażowym pojawiającym się w niemal 100% przypadków są przedłużki DC. Na szczęście nie powoduje to niebezpieczeństwa pożarowego dla użytkownika instalacji, a doświadczony instalator potrafi to zdiagnozować w przeciągu kilku minut od uruchomienia systemu.
Jak zastosowanie mikrofalowników przekłada się na bezpieczeństwo całej instalacji?
Z badań przeprowadzonych w Niemczech i we Włoszech wynika, że najczęstszym powodem pożarów instalacji fotowoltaicznych są wysokie napięcie prądu stałego i słabej jakości lub niewłaściwie wykonane połączenia po stronie DC. W przypadku mikrofalowników nie występuje wysokie napięcie prądu stałego, więc wykluczamy jedną ze składowych powodujących pożary. Centrum Energetyki Prosumenckiej Politechniki Śląskiej na podstawie badań przygotowało ekspertyzę, z której wynika, że: „Ryzyko Pożarowe z mikrofalownikami Hoymiles nie jest większe niż w przypadku innych urządzeń elektrycznych, a dodatkowo: napięcie DC nie przekracza 60V (wartość napięcia dotykowego dopuszczalnego długotrwale) i występuje na krótkich odcinkach od modułów do mikrofalowników. Napięcie AC wynosi 230V i jest odłączane z chwilą braku napięcia sieciowego” Dzięki tej ekspertyzie nasi Partnerzy przekonują swoich klientów o bezpieczeństwie oferowanych instalacji nawet w miejscach o podwyższonym ryzyku pożarowym, takim jak stacje paliw czy magazyny produktów łatwopalnych.
Czy są jakieś ograniczenia co do mocy instalacji opartej na mikrofalownikach?
W Polsce najczęściej stosuje się mikroinwertery w instalacjach do 50 kWp, czyli wszystkich, które nie wymagają dodatkowej dokumentacji projektowej oraz zezwoleń. Na świecie istnieje ogromna liczba instalacji powyżej 50kWp opartych na mikrofalownikach Hoymiles. Przed nami spore wyzwanie, aby przekonać polski rynek, że po prostu warto. Jednym z naszych pomysłów jest stworzenie farmy fotowoltaicznej opartej na mikrofalownikach, na której będziemy testowali różne modele mikrofalowników z różnego rodzaju modułami fotowoltaicznymi. Danymi będziemy się dzielili z naszymi Partnerami.
Kolejny aspekt, który obecnie rozwijacie, to banki energii. Jak można przeczytać, te, które dystrybuujecie, spełniają bardzo ważne kryterium – są uniwersalne i mogą współpracować z instalacjami opartymi na mikrofalownikach i falownikach stringowych.
Mógłby Pan pokrótce przybliżyć ich wyróżniki, charakterystykę?
Tak, to bardzo ciekawe rozwiązanie. Wiesz doskonale, że jesteśmy zakochani w mikrofalownikach Hoymiles, a jednocześnie mamy na uwadze klientów, którzy zaufali nam, naszym Partnerom i zainwestowali w instalację opartą na „mikrusach”. Mając na uwadze zmieniające się prawo, wzrost cen energii oraz informacje o dofinansowaniach do zakupu banków energii w ramach programu Mój Prąd, znaleźliśmy rozwiązanie uniwersalne. Banki Energii, które mamy w swojej ofercie, pochodzą od Alpha ESS – piątego pod względem wielkości produkcji tego typu rozwiązań producenta na świecie. Wyróżnia je to, że możemy je stosować zarówno w miejscach, gdzie jest już instalacja PV (bez względu na to z jakim falownikiem czy mikrofalownikiem mamy do czynienia), jak również w obiektach bez instalacji PV (wówczas użytkownik może ładować bank energii, gdy cena energii jest niska i rozładowywać, gdy cena energii jest wysoka). Rozwiązanie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony firm sprzedających i instalujących fotowoltaikę.
Jakie plany na przyszłość? Możecie coś zdradzić?
Naszym najważniejszym planem jest rozwijanie współpracy z naszymi obecnymi Partnerami zarówno po stronie dostaw, jak i odbiorców. Chcemy oferować jak najwięcej produktów i rozwiązań wokół mikrofalowników Hoymiles. Na początku roku powstanie specjalna serwisowa infolinia Hoymiles, która będzie wspierała użytkowników oraz instalatorów Hoymiles w Polsce. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na edukowanie o mikrofalownikach – i to właśnie kolejne zadanie. Na początku roku ruszamy z dużym programem szkoleń dla naszych Partnerów.
Będą to trzy bloki szkoleniowe:
1. Argumenty sprzedażowe – dedykujemy to działom sprzedaży.
2. Dobór mikrofalowników – kierowany do działów projektowych, zamówień oraz logistyki.
3. Zagadnienia instalacyjne – dla brygad montażowych.
Poza tym mamy kilka ciekawych pomysłów, z których ujawnieniem musimy jeszcze poczekać.
BIO ROZMÓWCY:
Piotr Dejnarowicz – z wykształcenia nauczyciel matematyki i ekonomista, z zamiłowania gaduła 😉 Doradztwem i sprzedażą zajmuje się 20 lat. Słucha klientów, aby zaproponować im najlepsze rozwiązania dostosowane do ich potrzeb – dzięki temu zyskuje kontakt do kolejnych klientów. Członek SalesAngels – społeczności ludzi sprzedaży. Zaangażowany w projekt #poprostuslonce, w którym dostarcza mikrofalowniki swoim Partnerom handlowym. W ramach projektu przeszkolił ponad dwustu Doradców OZE i podobną liczbę instalatorów oraz prowadził kilkanaście webinarów o mikrofalownikach.