w

Finansowanie Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce – Nowe Możliwości

Polska zwiększa swoje zaangażowanie w rozwój zielonych źródeł energii poprzez nowy program pożyczkowy na budowę morskich farm wiatrowych. Inicjatywa ta, finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), ma na celu transformację polskiego sektora energetycznego w kierunku bardziej ekologicznych rozwiązań.

Główne założenia programu

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) realizuje program na podstawie umowy zawartej 9 sierpnia 2024 r. z ministrem właściwym ds. aktywów państwowych, który pełni rolę Instytucji Odpowiedzialnej za realizację Inwestycji (IOI). Program oferuje atrakcyjne warunki finansowania:

  • Pożyczki mogą być udzielane w złotówkach lub euro
  • Oprocentowanie ustalane jest na warunkach rynkowych
  • Okres kredytowania może wynosić do 28 lat (nie dłużej niż do 2053 r.)
  • Umowy pożyczkowe muszą zostać podpisane do 31 sierpnia 2026 r.

Na co można przeznaczyć środki?

Finansowanie może zostać wykorzystane na projekty przyczyniające się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i CO2 przy produkcji energii. Do wydatków kwalifikowanych zaliczają się w szczególności:

  • Koszty budowy, dostawy i montażu morskiej farmy wiatrowej (z wyłączeniem infrastruktury lądowej)
  • Zakup i instalacja turbin oraz fundamentów
  • Infrastruktura wyprowadzenia mocy, w tym stacje elektroenergetyczne morskie i okablowanie
  • Koszty instalacji wszystkich wymienionych komponentów

Wymagania wobec projektów

Projekty ubiegające się o finansowanie muszą spełniać kilka kluczowych kryteriów:

  • Lokalizacja w Wyłącznej strefie ekonomicznej Rzeczypospolitej Polskiej
  • Zgodność z Zasadą Do No Significant Harm (DNSH)
  • Przestrzeganie unijnych i krajowych przepisów dotyczących ochrony środowiska
  • Minimalna moc znamionowa zainstalowanych turbin w ramach jednego projektu: co najmniej 300 MW

Dodatkowo, warunkiem ubiegania się o pożyczkę jest uczestnictwo projektu w fazie I offshore wind (poza systemem aukcyjnym) lub otrzymanie prawa do pokrycia ujemnego salda w drodze aukcji w II fazie offshore wind.

Kto może skorzystać?

Program skierowany jest do:

  • Przedsiębiorstw lub podmiotów sektora publicznego zaangażowanych w realizację projektów budowy morskich farm wiatrowych
  • Spółek będących bezpośrednim lub pośrednim właścicielem/współwłaścicielem podmiotu realizującego projekt

Jak i kiedy można aplikować?

Nabór wniosków ma charakter otwarty i ciągły, choć może zostać zakończony lub zawieszony w przypadku wyczerpania dostępnych środków. Wnioski można składać do momentu zawarcia ostatniej możliwej umowy pożyczki, czyli do 31 sierpnia 2026 r.

Program obejmuje zarówno projekty nierozpoczęte, jak i te rozpoczęte po 1 lutego 2022 r.

Proces aplikacji

Aby złożyć wniosek, należy przygotować komplet dokumentów opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym i przesłać je w formie elektronicznej na adres mailowy BGK: sekretariatdrst@bgk.pl. Dokumenty powinny być spakowane do formatu .rar i zabezpieczone hasłem, które należy przekazać telefonicznie pracownikowi Departamentu Relacji Strategicznych.

Przed złożeniem wniosku BGK rekomenduje wcześniejszy kontakt w celu konsultacji dotyczących wymogów projektu, aspektów prawnych związanych z pożyczką oraz strukturą finansowania.

Program pożyczek na budowę morskich farm wiatrowych stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym. Poprzez wspieranie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, Polska nie tylko dąży do redukcji emisji CO2, ale również wzmacnia swoją niezależność energetyczną i realizuje zobowiązania klimatyczne.

Źródło informacji: https://www.bgk.pl

Anna Faltus

Przedsiębiorczyni, która swoją działalność realizuje w branży odnawialnych źródeł energii. Właścicielka marek takich jak: Szkolenia OZE, Akademia OZE, w ramach których organizuje specjalistyczne szkolenia w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz łączy kontakty w branży OZE. Inicjatorka i pomysłodawczyni projektu Magazyn Portal OZE – online’owego magazynu edukacyjno-informacyjnego upowszechniającego dostęp do wiedzy eksperckiej w zakresie OZE. Organizatorka międzynarodowej konferencji połączonej z targami wystawienniczymi ONLINE PV Conference&Expo skierowanej do branży fotowoltaicznej, konferencji PV SALES LAB oraz cyklu eventów Portal OZE Partners Day. Współpracuje z szerokim gronem ekspertów z branży OZE, skupia się na rzetelnym i merytorycznym przekazaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej. Doradca w zakresie przedsiębiorczości, rozwoju firm oraz opracowania strategii marketingowych.